انواع لنز چشم و نکات مهم در زمان استفاده از آن ها

انواع لنز چشم

انواع لنز چشم و نکات مهم در زمان استفاده از آن ها

امروزه افراد زیادی برای زیبایی یا به جای عینک از لنز چشمی استفاده می کنند. هر شخص، برای استفاده از لنز چشم، لازم است نکاتی را رعایت کند. با رعایت این نکات در زمان استفاده از آن ها، سلامتی چشم های خود را تضمین می کند.

بدیهی است که چشم، عضوی حساس از بدن است؛ بنابراین نیازمند توجه و نگهداری بیشتر است. اگر حساسیت های چشمی دارید، قبل از استفاده از لنز ، حتما با پزشک خود مشورت کنید‌. انتخاب اشتباه و استفاده غیر اصولی از لنز، موجب بروز عفونت های چشمی و عوارض خطرناکی خواهد بود .

انواع لنز چشم، بر اساس جنس یا طرز استفاده از آن ها دسته بندی می شوند. لنز ها در انواع طبی، تماسی یا رنگی در بازار موجود هستند. لنزهای رنگی تنوعی خاص به صورت می بخشند و چهره شما ظاهر تازه ای پیدا می کند. برای انتخاب صحیح لنز برای خود، در ادامه همراه ما باشید.

معرفی لنز چشم

لنزها، دیسک های دارای انحنا و خمیدگی، نازک و پلاستیکی هستند. محل استقرار آن لایه اشکی قرنیه چشم است. اصولا لنزها شفاف هستند تا به راحتی اشیا از پشت آن دیده شوند. دکتر اویگن فیک، تبعه کشور آلمان، در سال 1949 به تولید لنز پرداخت. با گذشت نزدیک به ده سال، لنز ها در سطح جهان معروف شدند. در ساخت لنزهای چشمی، عوامل بسیاری تاثیرگذار است. به عنوان مثال، بعضی برای کاربردهای پزشکی و بعضی دیگر، با هدف جذابیت از آن استفاده می کنند.

لنزها انواع متنوعی دارند که از نظر کاربرد یا ماندگاری با هم متفاوت هستند. هر شخصی متناسب با ویژگی های مورد نظر خود، باید نوع لنز را انتخاب کند. برای آشنایی با انواع لنز چشم و نکات مهم در زمان استفاده از آن ها، ادامه مطلب را حتما بخوانید.

انواع لنز چشم

در حال حاضر، لنزها، کاربرد فراوانی در چشم پزشکی و صنعت محصولات بهداشتی و زیبایی دارند. ایجاد چشمانی جذاب یا افزایش قدرت دید، از مثال های بارز این کاربردها است. اگر چشمانی جذاب می خواهید، استفاده از لنزهای رنگی را به شما توصیه می کنیم. مارک های معتبر و اصیل لنز را استفاده کنید تا علاوه بر زیبایی، چشم هایتان سالم بمانند. لنزها برای اهداف مختلفی ساخته می شوند. در نتیجه، از نظر طرز استفاده، به دو نوع تقسیم می شوند. در ادامه به شرح و تفصیل انواع لنز می پردازیم.

لنزهای طبی

این نوع لنز در پزشکی به کار برده می شود و بیشتر برای درمان استفاده می شود‌. لنزهای طبی برای افرادی که قدرت بینایی پایینی دارند، مناسب است. همچنین، از لنزهای طبی به عنوان جایگزین مناسب عینک نیز استفاده می شود .

اگر شما نیز عینکی هستید اما عینک موجب دلزدگی شما شده است، لنزهای طبی یک تحول جدید برایتان هستند. این لنزها، برای افراد دوربین، نزدیک بین و حتی آستیگمات مناسب هستند. لنزهای طبی یا تماسی نیز، به ۳ نوع زیر تقسیم می شوند؛

  1. لنز طبی نرم: برای افراد نزدیک بین یا دوربین به کار برده می شوند.
  2. لنز طبی سخت: افرادی که چشم های آستیگمات بالا و قوز قرنیه دارند، از این نوع استفاده می کنند.
  3. لنز توریک: کسانی که چشمان آستیگمات دارند، این لنز برایشان تجویز می شود. لنز های توریک به دو دسته ی نرم توریک و سخت توریک تقسیم می شوند.

امکان استفاده از لنزهای طبی نیز وجود دارد که علاوه بر درمان، زیبایی را نیز به همراه دارد. مهم ترین نکته در تفاوت لنز های طبی با لنزهای زیبایی و رنگی، قیمت بیشتر آن ها است.

لنز غیر طبی و رنگی

در کنار استفاده از لنزهای طبی، استفاده از لنزهای غیر طبی و رنگی رواج یافته است. هدف این لنزها، افزایش جذابیت است و چشمان جدیدی پدید می آورد. لنزهای تزئینی نیز انواع متفاوتی دارند. انواع لنز غیرطبی به صورت زیر هستند:

  1. لنزهای رنگی پدیداری: لنزهای رنگی پدیداری، اغلب در رنگ های سبز و آبی روشن و کمرنگ هستند. همچنین تاثیر کمی در تحول رنگ چشم دارند.
  2. لنزهای رنگی شفاف: این نوع، پر رنگ تر از لنزهای نوع اول هستند. در نتیجه تاثیر بیشتری روی تغییر رنگ چشم دارند. لنزهای شفاف، برای افراد چشم روشن مناسب تر است و بر چهره افرادی که چشمانی با رنگ تیره دارند، تاثیر زیادی نمی گذارد.
  3. لنزهای رنگی مات: این لنزها برای افزایش قدرت بینایی و همچنین زیبایی چشم استفاده می شوند. طیف وسیعی از رنگ ها را شامل می شود و برای چشم های با رنگ تیره نیز مناسب است. با سفارش رنگ دلخواهتان به سازندگان لنز، لنز غیرطبی و زیبای خود را دریافت کنید.

محصولات مرتبط و محبوب

انواع لنز چشم از نظر دوام و ماندگاری

چشم به عنوان عضوی مهم در بدن، نیاز به مراقبت و محافظت دارد. لنزها به دلیل قرارگیری روی قرنیه و تماس با آن، بعد از تاریخ انقضا نباید استفاده شوند. در غیر این صورت، چشم به بیماری های عفونی مبتلا می شود.

لنزهای تماسی که مستقیما با قرنیه چشم در ارتباط هستند را نباید بیشتر از مدت زمان تعیین شده برای آن‌ها استفاده کرد. همان طور که می دانید چشم عضو بسیار حساسی است و اگر از لنز بیش از زمان تعیین شده استفاده شود، ممکن است باعث ایجاد عفونت در چشم ها شود.

اگر از لنز استفاده می کنید، حتما به تاریخ انقضای آن دقت کنید. لنزها طبق ماندگاری و دوام آن ها به ۴ گروه تقسیم می شوند. توضیحات هر کدام در ادامه ذکر شده است.

لنزهای روزانه

اگر در طول روز، قصد استفاده از لنز دارید، لنزهای روزانه انتخاب مناسبی هستند. قبل از خواب، حتما لنزها را از چشم خود خارج کنید تا آسیبی به چشمتان وارد نشود. این لنزها، نهایتا ۱۸ ساعت قابلیت استفاده دارند.

لنزهای یک ‌بار مصرف

همان طور که از اسم این لنزها مشخص است، تنها یک بار قابل استفاده هستند. به عبارت دیگر، پس از این که آن را از چشم خود برداشتید، هرگز از آن استفاده نکنید و آن را در سطل زباله بیندازید. این نوع، همانند لنز یک بار مصرف، قبل از خواب باید از چشم خارج شوند.

لنزهای سالانه

اگر می خواهید از یک لنز برای مدت زمان زیادی استفاده کنید، لنز سالانه بخرید. این لنزها، ماندگاری و دوام بالایی دارند و برای استفاده در زمان طولانی به بازار عرضه شدند. سعی کنید هفته ای یک بار لنز های سالانه را بشویید. با این کار، از عفونت هایی پیش روی چشم ها جلوگیری می کنید.

لنزهای فصلی

هر فصل ۹۰ روز است. علت نامگذاری لنزهای فصلی، عمر ۹۰ روزی آن ها است که پس از آن خراب می شوند. در زمان خواب نیز امکان استفاده از آن ها وجود دارد. نکته مهم در استفاده طولانی مدت از لنزهای فصلی، رعایت بهداشت و شستشوی آن است.

نکات مهم در زمان استفاده از لنز چشم

برای جلوگیری از بیماری ها و عفونت های چشمی ناشی از لنز چشم، باید یک سری نکات را رعایت کنید. رعایت نکات مهم در زمان استفاده از لنز چشم، سلامتی چشم را تضمین می کند. برخی از این نکات را، در ادامه توضیح می دهیم.

نکته اول، خواب بدون لنز است، سعی کنید همیشه قبل از خواب، لنزهای خود را از چشم خارج کنید تا از آسیب دیدگی چشم جلوگیری کنید. چشم ها، در شب نیاز به استراحت و اکسیژن دارند. عدم خروج لنز از چشم ها، این فرآیند را مختل کرده و به عفونت چشمی منجر می شود.

قبل از حمام، لنز را از چشم خود بردارید. در غیر این صورت، بروز مواد شوینده شیمیایی موجب خشکی قرنیه چشم می شود. شنا با لنز نیز کار خطرناکی است. بنابراین، از شنا با چشم دارای لنز جدا پرهیز کنید.

لنزی که استفاده می کنید، باید دارای تاریخ انقضا، تاریخ ساخت، تایید پزشک باشد و مورد تایید وزارت بهداشت قرار گرفته باشد. برای جلوگیری از آسیب های ناشی از لنز، آن را در محلول مخصوص شستشوی خود بشورید.

نتیجه گیری

امروزه افراد بسیاری از لنزهای چشم استفاده می کنند. دخترهای جوان تر، لنز چشم را یک عضو مهم برای تغییر و افزایش جذابیت می دانند. در این مقاله درباره انواع لنز چشم و نکات مهم در زمان استفاده از آن ها پرداختیم.

لنزها به شدت در حال تغییر و تحول در عرصه بازیگری، مد و حتی کارهای روزانه افراد هستند. یک مزیت اصلی این لنزها، جایگزینی آن به جای عینک است. افراد بسیاری به دلیل خستگی از عینک یا زیبایی از لنز استفاده می کنند. استفاده از لنز، بسیار راحت است و مانند شیشه عینک، بخار نمی گیرد. لنزهای طبی و غیر طبی زیادی در بازار یافت می شود اما برای خرید لنز طبی، حتما قبلش با پزشک مراجعه کنید.

اشتراک گذاری پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


شما این محصول را به سبد خرید اضافه کرده اید: