اکسیدان چیست؟

اکسیدان چیست؟

اکسیدان چیست؟

تاثیر بی نظیر اکسیدان در رنگ مو، باعث شده تا موجب تثبیت رنگ مو و ایجاد رنگی زیباتر روی موها شود. در ادامه، به تفصیل به معرفی اکسیدان و تفاوت درصد اکسیدان ها می پردازیم.

اکسیدان ها انواع متفاوتی دارند. تفاوت اصلی آن ها، در درصد اکسیدان است. درصد اکسیدان، بر زمان روشن شدن رنگ مو و نتیجه آن تاثیر می گذارد. انتخاب نوع اکسیدان باید متناسب با نوع آرایش رنگ مو صورت گیرد؛ مثلا در مش و دکلره مو، بهتر است از اکسیدان 9 در صد استفاده شود.

برخی افراد، برای دکلره و مش، از اکسیدان 12 درصد استفاده می کنند تا موها سریع تر روشن شوند. این انتخاب، سلامت موها را به خطر انداخته و موجب سوختن موها می شود.

درصد اکسیدان مخلوط با رنگ مو، اهمیت فراوانی در آرایش رنگ مو دارد. این درصد، رنگ مو را فعال می کند و مدت زمان لازم برای تغییر رنگ آن را کاهش می دهد. به عبارتی، درصد اکسیدان باعث می شود تا تغییر رنگ موها سریع تر رخ دهد.

اکسیدان چیست؟

اگر تا به حال برای خرید رنگ مو به لوازم آرایشی مراجعه کرده باشید، علاوه بر رنگ مو، خرید اکسیدان را نیز به شما توصیه می کنند. اکسیدان ماده ای شیمیایی است و به منظور تغییر رنگ بهتر مو، با رنگ مو مخلوط می شود. اکسیدان ها در فرمولاسیون خود، هیدروژن پراکسید، ستیل الکل، آب و ستثاریل الکل دارند.

در تغییر رنگ مو، اکسیدان مانند کاتالیزگر عمل می کند و سرعت انجام فرآیند را افزایش می دهد. اکسیدان ها دارای درصدهای متفاوت هستند. این تفاوت، روند تغییر رنگ موها را نیز متفاوت می کند. همچنین با افزایش درصد اکسیدان، خاصیت روشن کنندگی در آن ها نیز افزایش یافته و رنگ موها روشن تر می شود.

شاید تا به حال در منزل خود رنگی روشن را به موهای خود زده باشید اما نتیجه دلچسب نباشد. دلیل این امر، مقدار نامناسب اکسیدان مورد استفاده است. اگر اکسیدان مخلوط، زیاد باشد، رنگ مو تیره می شود. اگر اکسیدان بسیار زیاد باشد نیز، موجب خرابی موها می شود.

تفاوت درصد اکسیدان ها

ویژگی بارز اکسیدان ها، در درصد آن ها است . اکسیدان باعث انجام فعالیت شیمیایی روی موها می شود. با افزایش درصد اکسیدان، خاصیت واکنش دهندگی آن نیز افزایش می یابد؛ در نتیجه، اکسیدان مانند کاتالیزور عمل کرده و سریع تر واکنش انجام می شود. تفاوت درصد اکسیدان، موجب تقسیم بندی آن، در چهار گروه شده است. در ادامه، انواع اکسیدان و کاربردهای آن را بر اساس تفاوت درصد، شرح خواهیم داد.

اکسیدان ۳٪ و کاربردهای آن

اکسیدان ولوم ۱۰ یا اکسیدان شماره ۰.۵ نام های دیگر آن است که گاهی مورد استفاده قرار می گیرند. این نوع از اکسیدان ها، دارای پایین ترین درصد است. از همین رو، ضعیف ترین اکسیدان محسوب می شود.

اکسیدان ۳٪ برای رنگ های تیره مو مانند مشکی یا قهوه ای تیره، مناسب استفاده است. کاربرد دیگر آن، رنگ ساژ برای رنگ های هایلایت، مش و دیگر لایت ها است. برای افزایش دوام و ماندگاری دکلره مو، استفاده از این اکسیدان توصیه می شود.

اکسیدان ۶٪ و کاربرد آن

اسامی دیگر اکسیدان ۶٪:

  • اکسیدان ولوم ۲۰
  • اکسیدان شماره ۱

اگر میخواهید موهای سفید خود را بپوشانید یا ریشه موی خود را رنگ کنید، از اکسیدان ۶٪ استفاده کنید. این دکوپاژ برای دکلره های ضعیف و تکنیک دکوپاژ مناسب است. یکی از اصلی ترین کاربردهای آن، در رنگ مو  روش آمبره و سامبره است. همچنین، برای رنگ ابرو نیز استفاده می شود.

برای تغییر رنگ موها در روش فویل در مش یا دکلره های ضعیف در پایه ۶ یا ۷، استفاده از اکسیدان ۶٪ توصیه می شود. استفاده از این نوع اکسیدان، در روش های رنگ مو، از سوختگی مو و ریشه آن جلوگیری می کند.

اکسیدان ۹٪ و کاربرد آن

نام های دیگر اکسیدان ۹٪:

  • اکسیدان ولوم ۳۰
  • اکسیدان شماره ۲

یکی از محبوب ترین اکسیدان ها برای دکلره محسوب می شود. خاصیت روشن کنندگی آن، باعث استفاده برای رنگ موهای روشن و دکلره شده است. این رنگ ها، شامل رنگ های دارای پایه متوسط تا پایه بلوند هستند.

بی شک کاربرد فراوان آن، آن را محبوب تر کرده است. اکسیدان ۹٪ گزینه مناسبی برای افراد مبتدی است؛ چون در آن آب اکسیژنه کمتری نسبت به اکسیدان ۳٪ وجود دارد. در روش مش، دکلره یا هایلایت مو، برای کاهش آسیب دیدگی موها، این نوع اکسیدان به کار برده می شود. پایه های ۸ و ۹ رنگ مو گزینه مناسبی است تا با اکسیدان ۹ درصد مخلوط شوند.

اکسیدان ۱۲ درصد و کاربرد آن

اکسیدان ولوم ۴۰ و اکسیدان شماره ۳ از نام های دیگر اکسیدان ۱۲٪ است. این انوع اکسیدان فقط توسط آرایش گرهای حرفه ای باید استفاده شود تا سلامتی موها به خطر نیفتد.

در دکلره قوی، این نوع اکسیدان با رنگ مو مخلوط می شود اما به دلیل مضرات بسیار برای مو، توصیه بر عدم استفاده از آن است. در صورت استفاده از اکسیدان ۱۲٪، حتما محصولات تقویتی برای موهای خود مصرف کنید.

برای رنگ موهای خیلی روشن، از این اکسیدان استفاده می شود. تفاوت این اکسیدان با اکسیدان ۹ درصد، در قدرت و سرعت آن است. اکسیدان ۱۲٪ با سرعت و قدرت بیشتری نسبت به اکسیدان ۹٪، رنگ موی روشن ایجاد می کند.

محصولات مرتبط و محبوب

درصد اکسیدان مناسب برای رنگ ابرو

بانوان بسیاری با استفاده تغییر رنگ ابرو، رنگ مو و ابروهای خود را با هم ست می کنند. نکته مهم در رنگ ابرو، نوع اکسیدان آن است. دقت کنید که اکسیدان های ۳٪، ۶٪ یا ۹٪ استفاده کنید. اصلا اکسیدان ۱۲٪ را برای رنگ ابرو به کار نبرید؛ زیرا آسیب بسیاری به موهای نازک ابرو می رساند. حتی ممکن است ریشه ابروهای شما بسوزد.

اکسیدان شماره ۱ برای رنگ تیره و اکسیدان شماره ۲ برای رنگ های متوسط تا بلوند استفاده می شوند. ابروهای نازک را با اکسیدان ۳ یا ۶٪ رنگ کنید. علاوه بر این، رنگ های ابرو در کیت های مختلف نیز فروخته می شوند.

نتیجه گیری

اکسیدان ها تاثیر زیادی در ایجاد رنگ موی زیبا دارند. برای استفاده از آن حتما به دستورالعمل های روی جلد نگاه کنید. مقدار اکسیدانی که استفاده می شود، تاثیر زیادی در رنگ مو دارد؛ استفاده زیاد به مو آسیب رسانده و میزان کم، رنگ مناسبی ایجاد نمی کند.

جنس و پایه اصلی رنگ مو، یک عامل مهم برای انتخاب رنگ و اکسیدان مناسب مو است. برای موهای ضخیم تر، اغلب از درصدهای بالاتر اکسیدان استفاده می شود. در رنگ ابروهای خود، سعی کنید اصلا از اکسیدان ۱۲ درصد استفاده نکنید. رنگ مو با اکسیدان ۱۲ درصد نیز، تنها توسط افراد حرفه ای باید انجام شود.

اکسیدان، فعال کننده مو محسوب می شود و بر اساس تفاوت درصد اکسیدان در ۴ گروه تقسیم می شود. اکسیدان ۹٪ محبوب ترین اکسیدان در بین بانوان است. بعضی از خانم ها، با استفاده از آب، میخواهند این اکسیدان را رقیق کنند. این عمل تنها رنگ را رقیق تر می کند؛ در نتیجه، رنگ موی ضعیف تری خواهید داشت.

اشتراک گذاری پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


شما این محصول را به سبد خرید اضافه کرده اید: